Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Zbliża się początek roku szkolnego. Co ze strajkiem nauczycieli? [SONDA] [AKTALIZACJA]

ponad rok temu    26.08.2019
Anna Konieczna
komentarzy 7 ocen 1 / 0%
A A A

Trwający kilkanaście dni strajk nauczycieli zakończył się fiaskiem tuż przed wakacjami. Nauczycielskie związki zawodowe nie wywalczyły podwyżek wynagrodzenia dla pracowników oświaty. Zawieszając akcję protestacyjną Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział jednak jej wznowienie zaraz po wakacjach. Czy zatem 1 września uczniowie zastaną swoich nauczycieli w klasach?

 

 

Termin rozpoczęcia protestu nie był przypadkowy, zbiegał się z egzaminami - 10, 11 i 12 kwietnia gimnazjalnymi [szczegóły TUTAJ] i 15, 16 i 17 kwietnia - ósmoklasistów [więcej TUTAJ]. Dyrektorzy szkół mieli problem ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych.

 

 

W przypadku jarocińskich placówek udało się jednak wybrnąć z tego kłopotu - w komisjach zasiedli między innymi nauczyciele ze szkół niepublicznych i osoby z przygotowaniem pedagogicznym.

 

 

[masz problem z brudnym kubłem po odpadach kuchennych - teraz mozesz zlecić jego umycie - zobacz komu i za ile - szczegóły TUTAJ]

 

 

W konsekwencji strajku pojawiły się kolejne problemy. Tym razem z wystawieniem ocen końcowych uczniom klas trzecich liceum i czwartych technikum oraz ze zwołaniem rad pedagogicznych, które miały przeprowadzić klasyfikacje i tym samym dopuścić maturzystów do egzaminu dojrzałości [więcej pisaliśmy o tym TUTAJ]. W jarocińskich szkołach średnich, mimo obaw, nauczyciele przeprowadzili klasyfikację.

 

 

Początkowo pracownicy oświaty domagali się podwyżki wynagrodzenia o 1.000 złotych ze spłatą od 1 stycznia. Później jednak w wyniku rozmów na szczeblu rządowym Związek Nauczycielstwa Polskiego obniżył swoje żądania do podwyżki wynagrodzeń o 30% od 1 stycznia tego roku.

 

 

Zaproponował również uwolnienie dodatku stażowego ponad ustawowy limit określony na 20%. 30% podwyżki to dla nauczyciela stażysty kwota na poziomie 720 - 730 złotych miesięczne, a dla nauczyciela dyplomowanego - 990 złotych.

 

 

[dobra wiadomość dla rowerzystów - więcej czytaj TUTAJ]

 

 

Negocjacje związków zawodowych ze strona rządową nie dały jedna żadnego rezultatu i nauczycielskie postulaty nie zostały spełnione [o nietypowym spotkaniu jarocińskich nauczycieli w czasie strajku - czytaj TUTAJ]. Po 18 dniach akcja strajkowa została zawieszona [więcej na ten temat TUTAJ].

 

 

- My nie składamy broni i nie przystąpimy do fasadowych rozmów przy okrągłym stole. Dziś ani jutro ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia z rządem. Dajemy czas premierowi do września - zapowiedział wówczas szef ogólnopolskiego ZNP Sławomir Broniarz.

 

 

             
Mamy koniec sierpnia. Rozpoczęcie roku szkolnego już niebawem. Co zatem z zapowiedziami nauczycielskich związków zawodowych? Okazuje się, że strajk raczej zostanie wznowiony.

 

 

[pieniądze czekają na druhów strażaków - zobacz szczegóły TUTAJ]

 

 

Oświatowi związkowcy mówią bowiem jednoznacznie:

 

 

„Chcemy wznowienia akcji strajkowej” 

 

 

I liczą na to, że „bojowy nastrój wśród nauczycieli nie minął” oraz, że „będą mieli siłę i ochotę równie licznie co poprzednio przyłączyć się do protestu”.

 

 

Pewności nie tylko co do formy protestu. Może on być rotacyjny. Oznacza to, że będą do niego przystępować szkoły z danego województwa, które będą starjkowały przez określony czas, na przykład przez tydzień. Później pracę zawieszą na tej samej zasadzie szkoły z kolejnego województwa.

 

 

[masz firmę - są pieni.ądze na kształcenie pracowników - więcej czytaj TUTAJ]

 

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że temat podwyżek nie będzie już tak ważny, a może nawet zostać pominięty. Więcej uwagi ma być poświęcone roli nauczyciela i jego ciężkiej pracy oraz potrzebie zmian w systemie oświaty.

 

 

 

- Przeprowadzimy sondaż. To w nim nauczyciele będą opowiadać się za konkretną formą dalszego protestu. Może się tak zdarzyć, że będą chcieli przeprowadzenia kolejnego referendum strajkowego - podkreśla Sławomir Broniarz.

 

 

 

[AKTUALIZACJA - poniedziałek, 26 sierpnia]

 

Zarząd Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął następujące decyzje w sprawie protestu: od 1 do 15 września ZNP przeprowadzi sondaż wśród nauczycieli.

 

 

Mają oni wyrazić opinię, jaką formę protestu podejmą w najbliższych tygodniach. 16 września ZNP podejmie decyzję na podstawie sondażu. Szef ZNP Sławomir Broniarz zaznaczył, że sondaż nie jest tym samym, co referendum strajkowe.

 

 

Gdyby nauczyciele w sondażu zdecydowali się na strajk, najpierw potrzebne byłoby przeprowadzenie referendum, a to musiałoby potrwać około trzech tygodni.

 

 

Dlatego ewentualny strajk mógłby zacząć się najwcześniej w połowie października.

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

Strajk nauczycieli

Czy popierasz strajk nauczycieli?

ankieta dodana 26.08.2019, ilość wszystkich głosów: 161
Tak
39%
Nie
60%
Nie mam zdania
1%
+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Znp do likwidacji
ponad rok temu ocena: 100%  9
Broniarz i znp zrobił w jajo wszystkich nauczycieli. Jak tam wasze pensje za czas strajku?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
ponad rok temu ocena: 50%  8
Kevin bez dobrego wykształcenia nie zarobi w Kraju czy za granicą Kevin nie utrzyma z podatków kiepskich nauczycieli co jego do nauki nie zmotywowali i wytłumaczyli po co się uczy ,uczy się dla swojej przyszłości , I TAK POSTANIE ŚWIAT WEDŁUG KIEPSKICH NOWE POKOLENIE https://www.youtube.com/watch?... https://www.youtube.com/watch?... https://www.youtube.com/watch?...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pja
ponad rok temu ocena: 69%  7
Gnać towarzystwo do roboty
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zosia
ponad rok temu ocena: 78%  6
Strajkować a co wrzesień ma być słoneczny!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mama
ponad rok temu ocena: 58%  5
Dajcie spokuj ludzie w te upały na budowach pracują w różnych halach gdzie jest gorąco kostki układają i dostaną 18-20.zl na godz i się cieszą to jest dopiero ciężka praca a nauczyciele co od kwietnia strajk zaś wycieczki dwa miesiące wakacji i jeszcze mało do pracy nas, e dzieci uczyć jak wybrali taki zawód albo się przekfalifikowac na pracownika fizycznego niech ktoś wreszcie zmadrzeje
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 50 stopni za kółkiem
ponad rok temu ocena: 67%  4
A kierowcy autobusów bez klimatyzacji zarabiają 2300 na rękę i się muszą cieszyć
~ jack
ponad rok temu ocena: 75%  3
Oooo, widzę, że faktycznie w szkole słabo skoro mają się "przekfalifikować"
~ Eryk
ponad rok temu ocena: 80%  2
Zawód nauczyciela został splugawiony przez samych nauczycieli. Kiedyś naczyciel miał klasę (maniery) i był czlowiekiem na tzw.poziomie. Dziś bez większego trudu można odnaleźć na FB czy IG zdjęcia pań nauczycielek w bikini na wakacjach czy w innych dwuznacznych i moralnie wątpliwych sytuacjach. Do tego skracanie dystansu między uczniem, a nauczycielem poprzez dodawanie do znajomych na portalach spolecznosciowych, a nawet wspolne wyjscia na piwo na zakonczenie roku np.klas maturalnych. To wszystko powoduje,ze dla ucznia nauczyciel jest takim samym zawodem jak kazdy inny, a nauczyciel takim samym czlowiekiem jak Mirek budowlaniec.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ abc
ponad rok temu ocena: 100%  1
Należy dodać wpis : nauczycielem się zostaje po zaocznych pseudo studiach., a lekarz, prawnik niestety musi wkuwać wiedzę i to sporą. Nauczycielom bez studiów dziennych pedagogicznych powiedzmy DOWIDZENIA i wskazać drogę zawodową do marketu na kasę lub do wykłacania towaru.