Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Pracodawca nie płaci 13 zł za godzinę? Zgłoś to!

ponad rok temu    3.08.2017
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Fotolia.pl

Osobom zatrudnionym na umowę zlecenie oraz samozatrudnionym - przysługuje wynagrodzenie w wysokości co najmniej 13 złotych brutto za godzinę. Do Państwowej Inspekcji Pracy docierają jednak sygnały, że nie wszyscy pracodawcy przestrzegają obowiązujących od początku roku przepisów.

Kontrole
Dlatego inspektorzy ruszyli na kontrole. W samej Wielkopolsce przeprowadzono ich ponad 200. Większość z nich była spowodowana skargami pracowniczymi. - Mieliśmy kilkadziesiąt skarg pracowniczych dotyczących nieprzestrzegania płacy minimalnej. Wpływały do nas także informacje z NSZZ „Solidarność”. Część kontroli była również profilaktyczna - mówi Jacek Strzyżewski, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. I podkreśla, że wielu pracodawców już w trakcie kontroli wypłacało pracownikom zaległe świadczenia. - W wielu przypadkach udało się wyegzekwować zaległe świadczenia już na podstawie samego polecenia wydanego przez inspektora pracy - podkreśla Strzyżewski.

Kary
Jeżeli pracodawca nie przestrzega praw pracowniczych - grozi mu kara grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Zdarza się jednak, że inspektorzy pracy, w przypadku pierwszej kontroli, traktują pracodawcę łagodniej, nakładając na niego upomnienie. - Jeżeli nie ma rażących naruszeń przepisów prawa, zagrożeń dla zdrowia czy życia, to takie kontrole często kończą się pouczeniem - wskazuje Jacek Strzyżewski. Podkreśla jednak, że jeżeli pracodawca nie naprawi uchybień - kolejna kontrola kończy się mandatem.

Nieprawidłowości
Jeżeli w twojej firmie pracodawca nie wypłaca minimum 13 złotych brutto osobom zatrudnionym na umowy cywilnoprawne - możesz poinformować o tym PIP. Pamiętaj jednak, że twoje zgłoszenie - wysłane za pośrednictwem formularza na stronie internetowej, listowne lub telefoniczne - nie może być anonimowe. Inspektorzy gwarantują jednak ochronę danych osobowych. - Pracownik nie musi się obawiać, że pracodawca dowie się, iż to on wysłał zgłoszenie. Inspektor pracy ma nawet obowiązek zachowania tajemnicy na temat tego, że kontrola jest spowodowana skargą - zapewnia rzecznik PIP w Poznaniu.

Ewidencja?
Ministerstwo pracy przestrzega. Jeżeli prawa pracownicze nadal będą łamane, a pracodawcy nie będą wypłacać minimalnej stawki godzinowej, wprowadzone zostaną kolejne przepisy. Mają one dotyczyć konieczności ewidencji czasu pracy i ograniczenia katalogu umów o dzieło.

Marta Popławska

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ pracownica
ponad rok temu ocena: 100%  3
Na umowe zlecenie ma być 13 zł brutto? a jeżeli ja pracuję na umowę o pracę , zarabiam najniższe 2000 brutto : przez 176 godz w miesiącu to wychodzi po 11,30 to rozumiem że to zakładowi pracy wolno?????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ J...
ponad rok temu ocena: 100%  2
może przyjadą do Biernackiego i coś zauważą, że praca po minimum 10 godzin dziennie,
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Da
ponad rok temu ocena: 100%  1
Likwidują trzynastki? Nareście.....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji