Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

ponad rok temu    27.04.2016
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Production Perig - fotolia.pl

 Rozmowa o pracę to moment kiedy musimy zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony, pokazać, że nasze atuty przewyższają słabe strony. Oczywiście wiąże się to ze stresem, dlatego, aby go zminimalizować należy się do niej jak najlepiej przygotować. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które mogą okazać się pomocne w tym dniu.

Zbierz informacje o firmie

Dowiedz się jak najwięcej o miejscu, w którym chcesz pracować. W internecie, chociażby na stronie www. firmy z łatwością można znaleźć wiele niezbędnych informacji (m.in. od kiedy firma istnieje na rynku, informacje na temat działalności czy oferowanych usług). Należy przygotować się na pytanie rekrutera, dlaczego to właśnie w tej firmie chcemy pracować.

Zbierz informacje na temat stanowiska, na którym chcesz pracować

Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać ogłoszenie o pracę, na które aplikujemy. To właśnie w nim powinien znajdować się opis stanowiska, na które pracodawca poszukuje osób chętnych do pracy. Podczas rozmowy rekruter będzie chciał sprawdzić, czy bądź w jakim stopniu spełniamy wymagane kryteria. Dodatkowo warto przeczytać ogłoszenia innych firm szukających kandydatów na tą samą posadę.

Zbierz informacje o sobie

Przed rozmową należy przygotować sobie krótką prezentacje siebie, swoich umiejętności, osiągnięć, kwalifikacji oraz cech.

Przygotuj odpowiedzi na pytania „pewniaki”

Warto być gotowym na pytania, które praktycznie zawsze pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej. Oto kilka „pewniaków”, na które dobrze jest przygotować sobie wcześniej odpowiedź:

„Proszę nam opowiedzieć coś o sobie”

„Jakie są Pana/ Pani mocne strony?”

„Jakie są Pana/ Pani słabe strony?”

„Dlaczego aplikuje Pan/ Pani na to stanowisko?”

„Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Pana/ Panią?”

„Jakie są Pana/ Pani trzy najważniejsze zalety/ wady?”

„Dlaczego zmienia Pan/ Pani pracę?”

„Jakie ma Pan/Pani cele zawodowe?”

Zabierz „papiery”

Na rozmowę weź ze sobą kopie wszystkich dokumentów (CV, list motywacyjny, referencje), które były wymagane w procesie rekrutacyjnym. Może się okazać, że są one przydatne.

Przygotuj odpowiedni strój

Dzień przed rozmową zastanów się, co chcesz ubrać. Strój powinien pasować do stanowiska, na które aplikujemy. Inaczej ubierzemy się na rozmowę rekrutacyjną do urzędu, a inaczej do kawiarni. Mimo tych różnic strój powinien być czysty, skromny, schludny i trochę bardziej elegancki niż codzienne ubranie do pracy. Pamiętaj! Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.

Bądź na czas

Przed rozmową opracuj sobie trasę dojazdu. Nie spóźnij się! Bądź na czas! Najlepiej pojawić się około 10 minut przed wytyczoną godziną rozmowy rekrutacyjnej.

Zwróć uwagę na mowę ciała

To kolejny ważny element, który mówi za nas wiele. Pamiętaj aby się przywitać, uśmiechnąć i być uprzejmym. Zwróć uwagę na gestykulację (nie machaj rękami, nie krzyżuj ich), staraj się utrzymać kontakt wzrokowy z rekruterem oraz mów w sposób naturalny.

Pamiętaj, że wywarcie pozytywnego wrażenia na pracodawcy to kwestia dobrego przygotowania, dlatego warto poświęcić czas jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną, aby zaprezentować się jak najlepiej i zostać wybranym. Uwierz w siebie!

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.