Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Elektroniczne zwolnienia lekarskie

ponad rok temu    24.05.2016
Julia Piotrowicz
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. thodonal - fotolia.pl

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Nie znaczy to jednak, że tradycyjna, papierowa wersja odeszła w zapomnienie. Do końca 2017 roku lekarze mogą wystawiać zwolnienia zarówno papierowe, jak i elektroniczne. Od początku 2018 roku obowiązywać będą wyłącznie te elektroniczne. 
Nowy sposób to spore ułatwienie, przede wszystkim dla pacjenta, który nie musi dostarczać zwolnienia pracodawcy czy martwić się, jeśli „papier” się zgubi. Zwolnienia e-ZLA przekazywane są do ZUS automatycznie. Ułatwi to również pracę lekarzom, którzy nie będą musieli dostarczać zwolnień do ZUS-u, przechowywać drugiej kopii oraz pobierać w placówkach ZUS-u tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA. Wystawianie e-ZLA możliwe jest także podczas wizyty domowej, jeśli lekarz posiada urządzenia mobilne z odpowiednią do tego aplikacją.

Jak wygląda procedura?
Upoważniony lekarz wypisuje pacjentowi zwolnienie w wersji elektronicznej, a następnie podpisuje je, wykorzystując kwalifikowany certyfikat lub profil zaufany ePUAP. Kolejnym krokiem jest przekazanie zwolnienia e-ZLA drogą elektroniczną do ZUS-u, który udostępnia je płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu PUE ZUS, nie później niż w kolejnym dniu po otrzymaniu elektronicznego zaświadczenia lekarskiego.

źródło: www.zus.pl

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.