Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Decyzja o wyjeździe do pracy w Holandii podjęta - co dalej?

ponad rok temu    30.09.2016
Redakcja
komentarzy 0 ocen 1 / 0%
A A A

Holandia jest jednym z krajów Unii Europejskiej, w którym Polacy często szukają zatrudnienia. Są to najczęściej prace sezonowe oferowane przez pośredników. Chcąc wyjść naprzeciw podejmującym pracę, Ambasada Królestwa Niderlandów uruchomiła portal informacyjny wHolandii.pl, który ma na celu poinformowanie Polaków, jak przygotować się do wyjazdu zarobkowego do Holandii.


Podjęcie decyzji o wyjeździe to już połowa sukcesu. Należy jednak pamiętać,  że aby był on bezpieczny, warto poświęcić czas na zebranie informacji na temat kraju, do którego się udajemy. Na portalu wHolandii.pl można znaleźć wiele potrzebnych materiałów, które ułatwią start w nowym miejscu. Można się z niego dowiedzieć o tym, jak przygotować się do wyjazdu, o pracy i życiu w Holandii, regulacjach prawnych, procedurach oraz poznać adresy stron internetowych instytucji oferujących pomoc i opiekę na miejscu. Użytkownik portalu znajdzie na nim kompleksową wiedzę na temat pracodawcy, pośredników pracy, przepisów oraz warunków mieszkaniowych.

Najlepiej jeszcze przed wyjazdem uzyskać największą możliwą ilość informacji dotyczących pracy na rynku holenderskim. Warto dokładnie sprawdzić przyszłego pracodawcę czy agencję, która pośredniczy w znalezieniu pracy. Należy upewnić się, na jakich warunkach będzie przebiegała współpraca z agencją, aby zapobiec wszelkim niejasnościom. Ważne jest także zebranie informacji wśród byłych i obecnych pracowników na temat pracodawcy, u którego chcemy podjąć pracę, ale przede wszystkim należy sprawdzić, czy firma działa legalnie i prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa holenderskiego.

Na portalu w Holandii.pl można znaleźć szereg informacji o CAO, czyli podstawowym i najważniejszym zbiorze praw i obowiązków pracowników tymczasowych w Holandii. CAO obowiązuje w całym kraju, ale może się różnić w zależności od rodzaju umowy o pracę oraz branży. Planując wyjazd warto sprawdzić, jakie, zgodnie z CAO, mamy prawa i obowiązki.

Nie należy podpisywać umów w języku niderlandzkim czy każdym innym, którego nie rozumiemy bez konsultacji z tłumaczem. Nawet niewielka, niezrozumiała na nas wzmianka w umowie podpisanej z nieuczciwym pośrednikiem może sprawić, że z dnia na dzień zostaniemy bez pracy, mieszkania i warunków do życia. Władanie językiem obcym nie jest jednak konieczne przy podjęciu pracy w Holandii, ale nawet podstawowa znajomość angielskiego czy niderlandzkiego na pewno znacznie ułatwi pierwsze kroki w nowym kraju i pozwoli uniknąć wielu nieporozumień czy niebezpieczeństw.

Doradcy z Ambasady Królestwa Niderladów w Warszawie podkreślają, że warto poświęcić czas i dokładnie sprawdzić pracodawców, agencje pracy oraz poszukać informacji na temat kontraktów czy form zatrudnienia, ponieważ umowa o pracę nie zawsze oznacza pełny etat, a tylko kilka godzin tygodniowo. Niestety, pracownicy często tego nie robią, co, w rezultacie, może prowadzić do wielu problemów.

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!