Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Błędy popełniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej

ponad rok temu    29.09.2016
Julia Piotrowicz
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Jeśli dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oznacza to, że Twoja aplikacja zainteresowała pracodawcę. Nie każdy otrzymuje taką szansę, także jeśli telefon zadzwoni to już połowa sukcesu. Może się jednak zdarzyć, że nawet najbardziej kompetentny kandydat nie dostanie się na dane stanowisko, ponieważ źle wypadnie podczas rozmowy z rekruterem. Poniżej prezentujemy kilka błędów, których należy się wystrzegać, aby zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy.

1. Brak wiedzy o firmie

Brak świadomości, czym zajmuje się firma, jakie świadczy usługi, jaka jest jej pozycja na rynku czy jaką ma konkurencję świadczy o tym, że kandydat nie poświęcił w ogóle czasu na zapoznanie się z profilem potencjalnego pracodawcy. Warto więc przed rozmową kwalifikacyjną odwiedzić stronę internetową firmy i przyswoić znajdujące się na niej informacje.

2. Kłamstwo

Wszystkie nieprawdziwe informacje, które zamieścimy w życiorysie na pewno wyjdą na jaw i nie wpłyną na pozytywny rezultat spotkania z rekruterem. Jeśli kandydat w CV swój poziom języka angielskiego określi jako B2, a podczas rozmowy nie będzie umiał odpowiedzieć nawet na najprostsze pytanie rekrutera, będzie to oznaczało, że podane przez niego informacje mogą być nieprawdziwe. Każde tego typu kłamstwo, na którym kandydat zostanie przyłapany podczas spotkania może przekreślić jego szanse na zatrudnienie w danej firmie.

3. Brak zaangażowania

Bierna postawa, brak pytań odnośnie firmy oraz stanowiska jest dla rekrutera sygnałem o braku zaangażowania kandydata. A jednak każdy pracodawca woli mieć w swoim zespole osoby, czasami z mniejszym doświadczeniem, ale chcące pracować.

4. Roszczeniowość

Stawianie twardych warunków, roszczeniowa postawa podczas pierwszego spotkania z rekruterem może zostać źle odebrane, a kandydat skreślony. Potrzeby kandydata są oczywiście bardzo istotne, jednak lepiej zadawać rozmówcy pytania, a nie zarzucać go swoimi warunkami.

5. Nieodpowiedni strój i brak kultury osobistej

Wygnieciona koszula czy brudne buty nie są strojem, w którym należy pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie na każdym tego typu spotkaniu trzeba pojawić się w garniturze czy garsonce, jednak niechlujny wygląd może sugerować rekruterowi, że pracownik będzie niedokładny, niesumienny czy nie wzbudzi zaufania. Zachowania takie jak spóźnienie się na spotkanie bez wcześniejszej informacji, żucie gumy, niewyłączenie dźwięku w telefonie, przeklinanie, przechodzenie z rekruterem na „ty” należą do częstych błędów podczas rozmowy, których należy unikać. Musimy pamiętać, że pierwsze wrażenie, które wywrzemy na naszym rozmówcy jest bardzo ważne. 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.